Kőrössy villa II. felújítás 2015

KŐRÖSSY VILLA II. ÜTEMŰ FELÚJÍTÁSA 2015-BEN Az első igényes felújítás a jelenleg is tulajdonos Resonator Kft. megrendelésére 1998/99-ben történt. Az oromzati dombormű és a stukkódíszek egy 1904-es fényképfelvétel alapján nyerték vissza száz évvel korábbi megjelenésüket a háború után eklektikusan helyreállított elemek visszabontásával. A villa különleges homlokzati megjelenésében Kőrössy szakított a történeti stílusok hagyományos, rideg díszítőelemeivel, és az akkori modern törekvések szellemében olyan növényi és figurális ornamentikát alkalmazott, amely gazdag szimbolikus utalásai mellett az ismerősség intimitásával hat.

Ilyen a napraforgó, a körte, a mák és a szőlő motívuma. A tekervényes indák között megbúvó maszkok a szecesszió kedvelt ornamensei. Az utcai, kiemelkedő szépségű homlokzat orommezőbe foglalt domborművén a Szobrászat, a Festészet és az Építészet allegorikus alakjai láthatók. A fasori villa modelljével ábrázolt építész és a három tarpajzsos művészcímer Kőrössy Albert Kálmánt öntudatos alkotóként állítja elénk. Különleges alkalom, amikor ugyanazon tulajdonos megbízásából egy építésznek módja van egy épülethez 16 év elteltével újból hozzányúlni, az azóta jelentkező hibákat kijavítani, a homlokzatot felfrissíteni, és a még hiányzó elemeket pótolva tovább emelni az épület színvonalát, ráadásul a környezet is vele egyidőben, azonos igényességgel fejleszthető. A villa felújításának második ütemére 2015-ben került sor.

 

Felfrissült és színesedett a homlokzat, bár a tervezés során sokkal bátrabb színhasználatra készültünk, végül a Tulajdonos a visszafogottan elegáns megoldást választotta. A nyílászárók színesek lettek, hogy így rajzolódjon ki különleges formájuk a tört fehér falból. Az ablakok kiegészültek az újragyártott ólombetétes üvegablakokkal, melyek egykor Róth Miksa műterméből kerültek ki. A díszüvegeket a korabeli fekete fehér fotók rajzolatának alapján Tatár Dóra és Ónodi Béla iparművészek tervezték, akik a szín- és anyaghasználatban figyelembe vették a már meglévő és Róth Miksa műhelyéből származó lépcsőtéri nagy ablak és belső ajtók díszítését.
A helyenként még hiányzó műkő betéteket pótolták, az időközben tönkrement gipszdíszeket újra
formázták, az oromzati stukkó plasztikáját finom díszítőfestéssel megerősítették, és az eső által leginkább igénybe vett felső permeket hidrofobizálták. A kő díszítőelemeket és a kőlépcsőket – tisztítás és
javítás után – korszerű kőjavító és impregnáló anyagokkal vonták be.
A finom javításokhoz tartozott, hogy a nyílászárókat mázolás előtt az asztalosmester átnézte és kiegészítette a meglévő minta alapján, valamint a korábban félresikerült bejárati ajtót újragyártotta a villa stílusához illeszkedőbb formában. A díszrácsokat a meglévő napraforgós minta alapján kiegészítve újragyártották. Végül a teraszok szigetelését, a lábazatot és a homlokzati falakat is korszerűbb anyagokkal helyreállították. 

A II. felújítás is Csabai Flóra építész tervei alapján történt, Németh Zsolt felelős kivitelező irányítása mellett.